Sunday, 30 November 2008

Gazeta Shekulli kjo hajdute ordinere e medias shqiptare

Nga Muhamed Veliu

Tashme eshte bere e modes qe gazetaret e gazetes Shekulli, te vjedhin punen e kolegeve te tyre nga mediat e tjera ne Shqiperi.
Pasi kane vjedhur para disa kohesh nje shkrim nga revista “Jeta”, apo komente nga blogjet e shumta qe botohen ne rubriken “Letra ne Redaksi” dje gazetari Flamur Vezaj qe mbulon kroniken ne kete gazate boton nje artikull te vjedhur nga blogu im www.veliupress.blogspot.com.
Fillimisht ky artikull eshte botuar dy jave me pare, ne gazeten “Shqip” per te cilen shkruaj ekskluzivisht si korrespondent i Anglise, nderkohe Vezaj ja servir lexuesit nje material ekskluziv.
Zoti Velaj si nje hajdut ordiner pa u lodhur fare shkruan vetem kater paragrafet hyres te lajmit, ndersa pjesa tjeter eshte nje copy&paste e lajmit tim qe ka te bej me procesin gjyqesor qe ka nisur ne Londer per ekstradimin e Ilir Kumbaros.
Ky stil pune qe kane adoptuar koleget e gazetes Shekulli tregon qarte krizen qe po kalon kjo media e shkruar.
Mbi te gjitha eshte tregusi i qarte i perendimit te lavdise qe kjo gazette kishte dikur kur drejtohej nga Alfred Peza apo Robert Rakipllari.
Shqetesimit tim per kete akt te ulet kryeredaktori Enen Janina ju pergjigj me fjalet.
“Do te flas me gazetarin Vezaj dhe te kthej pergjigje neser”.
Kane kaluar me shume se 24 ore dhe asnje pergjigje.
Thjesht kisha nje pyetje per koleget e Shekullit (nese mund te quhen te tille) se kur do ti japin fund vjedhjeve te lajmevet nga gazetaret e tjere?
Kete ngjarje sikurse vjedhjen konstante te lajmeve te mija qe raportohen ne Top-Channel, te cilat te nesermen i gjen ne gazetat e perditeshme, e kam perjetuar njesoj sikur dikushi me ka vjedhur portofolin.
Eshte e turpshme qe ne vitin 2008 ende ne Shqiperi nuk ka marre fund epoka e te tille gazetareve qe me plot gojen mund ti quaj hajdut, madje ordinere.

You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Monday, 17 November 2008

Prangoset ne Portsmouth vrasesi trefishte beratas

Arrestohet në Portsmouth ish-polici i Beratit, i cili në vitin 1997 ekzekutoi në qendër të qytezës së Poliçanit tre persona. Albert Shima është në prangosur nga policia angleze. Të njoftuar nga kolegët londinezë, oficerët e INTERPOL Tiranës kanë përgatitur me urgjencë dosjen dhe kërkesën për ekstradimin e Shimës. Vrasjen e Kastriot Azizajt, Arjan Shmillit dhe Gëzim Zaimit, ish-polici Shima do e "paguante" me gjakun e të vëllait, Artimon Shima. Ky i fundit u vra të njëjtën ditë nga familjarët e tre viktimave të para të cilët shkuan për t'u hakmarrë.

Ngjarja

Ish-oficeri i policisë së Beratit ishte nisur për të shpërndarë ftesat e dasmës së tij në Poliçan, 13 korrikun e vitit 2007. Aty, ai është parë nga Kastriot Azizaj, Arjan Shmilli dhe Gëzim Zaimi, dy prej të cilëve i kishte shoqëruar në polici gjatë kohës që shërbente në Komisariatin e Policisë së Beratit. Duke pretenduar se i kishte keqtrajtuar dhe rrahur gjatë shoqërimit, tre poliçansit i janë sulur Shimës për ta goditur. Ish-polici, duke e parë pisk ka nxjerrë pistoletën. Në debat e sipër ka qëlluar nga tri herë mbi secilin prej tyre, duke i lënë të vdekur në vend. Shima është kthyer menjëherë në shtëpinë e tij në lagjen "30- vjetori", ku u ka treguar familjarëve për ngjarjen. Ka marrë dy motrat e tij më të vogla dhe është larguar nga banesa. Pas largimit të tij, në shtëpi kanë mbetur prindërit e vet, Sulltana e Kamber Shima, motra Elvira dhe vëllai Artimon Shima.

Hakmarrja

Rreth 20 minuta pas largimit, afër shtëpisë janë afruar tre persona me një autoveturë "Benz" me ngjyrë të murrme. Dy prej tyre kanë qëndruar në një distancë jo të largët nga shtëpia dhe njëri prej tyre i është afruar shtëpisë, duke thirrur Albert Shimën. Sulltana i është përgjigjur se ai nuk ndodhej. Ndërkohë, Artimoni duke mos dëgjuar prindërit e tij, të cilët e kanë ndaluar të dilte, ka dalë në rrugë. Pasi janë grindur dhe kanë shkëmbyer sharje, Artimoni është shkëputur dhe është kthyer për të hyrë në shtëpinë e tij, por pasi ka bërë disa hapa është goditur me armë zjarri në pjesën e pasme të shpinës dhe është rrëzuar përtokë. Te nesërmen është kryer varrimi i viktimës dhe disa orë pas varrimit, shtëpia e viktimës është rrethuar dhe kërcënuar nga një numër i madh njerëzish të maskuar. Pjesëtarët e familjes Shima kanë mundur të largohen tek fqinji i tyre dhe më pas janë larguar jashtë qytetit të Beratit, të shoqëruar nga punonjësit e policisë.


You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Sunday, 16 November 2008

Angli-Shqiptari vdekje fatale pas përplasjes me zjarrfiksen

Nga Londra
Muhamed Veliu

Një emigrant shqiptarë në Angli ka humbur jetën në mënyrë tragjike, pasi makina me të cilën udhëtonte, është përplasur me një makinë zjarrfikëse, e cila po shkonte drejt një objekti ku kishte rënë zjarri.
Ilir Isufi 26 vjec, shofer i një makine tip Ford Fiesta vdiq menjëherë, ne vendngjarje pasi u përplas me makinën zjarrfikese në rrugën A271 në zonën Magham Down, afër Hailsham në jug të Anglisë
Sipas policisë lokale, zjarrfikësit po shkonin drejt një banese në të cilën kishte rënë zjarri kur ata u përplasën me makinën e emigrantit shqiptarë.
Një zëdhënëse e zjarrfiksave lockal tha se “Skuadra e zjarrfikësve për zonën East Susex janë duke hetuar sëbashku me policinë rreth shkakut të aksidentit. Ngushëllimet tona shkojnë me familjen e personit që humbi jetën në këtë incident.”
Inspektori Mark Armstrong që udhëheq hetimin e icidentit është shprehur se :”Një investigim i plotë ka nisur. Ne jemi duke ndjekur disa pista hetimi”.

You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

Sunday, 9 November 2008

Trafikuan minoren, burgosen dy tutorët shqiptarë

14 vite burg në total Valmir Gjetjas dhe Martin Docit

Nga Muhamed Veliu

Një organizatë kriminale e përbërë nga tutorë cek, turq dhe shqiptarë, të cilët trafikuan dhe shfrytëzuan për prostitucion një minorene 16 vjecare janë dënuar nga një gjykatë londineze me 50 vite burg në total.
Dy shqiptarët Valmir Gjetja dhe Martin Doci ishin pjesë aktvive e këtij grupi kriminal që kontrollonte disa vajza të trafikuara në Londër dhe qytezën Luton.
Valmir Gjetja është dënuar me tre vite burg ndërsa Martin Doci me 11 vite burg.
16 vjecarja ju ble trafikantëve Cek nga Martin Doci.
Me ndihmën e dy shtetasve turq Doci do ta shfrytëzonte atë në shtëpitë publike që konrolloheshin prej tyre.
Cekja e cila denoncoi trafikantët dhe shfrytëzuesit e saj shqiptarë gjatë dëshmisë së saj në gjykatë tha se ata e kishin shfrytëzuar në disa qytete të Anglisë.
Gjatë kohës kur ajo shfrytëzohej nga Valmir Gjetja është rrahur sistematikisht madje është kërcënuar me anë të një pistolete që mbahej nga ai.
Ndërkohë mbrëmjen e djeshme (8 Nentor 2008) “Serious Organised Crime Agency” në bashkëpunim me policinë e Mancesterit kanë prangosur pesë shqiptarë të përfshirë në trafikun e vajzave shqiptare dhe lindore për prostitucion.
Sipas policise ky grup kriminal drejtohej nga vëllezërit Lavdrim dhe Xhevdet Cikaj.
Ata do të dalin përpara gjykatës së Manchesterit me 14 Nëntor seancë në të cilën prokuroria, do të bëjë publike provat që implikojnë të pestët në këtë trafik.

You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

LICENSED TO BOMB

BOGUS DOCUMENTS GOT OUR MAN A GOVERNMENT ID CARD...GOOD JOB HE WASN'T A TERRORIST

SIA security scandal No2

INVESTIGATION
By Daniel Jones And Muhamed Veliu

A government issue ID card that could get terror bombers into some of the UK's most sensitive sites was obtained by The People using fake documents.
The Security Industry Authority licence shows holders have been cleared to work as guards.
Anybody producing one might be entrusted with a security job at airports, Whitehall offices, industrial centres, hospitals and nightclubs.
But getting hold of the licence with bogus ID is terrifyingly simple. And we were assured that criminals and illegal immigrants regularly use the scam to fool employers.
Terrorists could do the same. It is effectively a licence to bomb.
Conservative Shadow Home Secretary Dominic Grieve said last night: "This breach could have allowed potentially anyone to work in extremely sensitive positions. It is shoddy."
Applicants for the SIA card need to send off a passport or driving licence, plus two supporting documents and evidence of having passed an approved security guard course.
Our investiga tor first bought a fake EU passport for £500. It was in the name of Dzintars Stasulis, a Latvian born in 1980. He then took a two-day course on the security industry with a firm called Get Licensed. Supporting ID needed can be a marriage certificate, TV licence, utility bill or bank statement.
Again this was no problem.
Websites offer replica documents and our man ordered an HSBC bank statement and a BT phone bill.
Finally, he filled in an application form for a door supervisor's licence and sent it off with the £245 fee.
We had thought SIA officials would quickly see through our investigation.
The documents were unconvincing and anyone checking the address would have found no trace of Dzintars Stasulis.
The counter-signatory on the application was also a People reporter. But he was never contacted. And eight weeks later the SIA licence arrived.
Potential bosses shown the card could carry out their own checks. But many would assume the SIA does this.
Our findings are yet another blow to the 120-strong authority, set up by the Home Office four years ago. Its chief Mike Wilson quit on Thursday after admitting some of his own staff did not have proper clearance.
A year ago the authority was found to have cleared almost 7,000 illegal immigrants. One guarded the Home Office, another the Prime Minister's car.
The People was tipped off about continued sloppiness by a shocked insider at the SIA.
Our source said: "Using fake EU passports to get a licence is common. Criminals with convictions and illegals do this.
"I warned the SIA but they ignored me. The worry is that terrorists might try this to get into Government buildings."
Charles Shoebridge, an excounter-terrorism officer, said: "If even basic checks aren't carried out, there's no point in asking for documentation."
Sia spokeswoman Jessica Clinkett said: "On the face of the information provided, criminal offences have been committed.
Until this is investigated we have no further comment."


You aren’t permitted to publish any material text of photo from this blogg. Any publication will be treated as breach of copyright.
© Veliupress copyright 2007

About Me

Veliupress


View My Stats